Masaż Shantala

„Szczęśliwy człowiek, na którego spadł deszcz pocałunków rodzicielskich.”                     Armando Palacio Valdes

Noworodek tylko je i śpi. Najczęściej po karmieniu odkładany do łóżeczka do momentu kiedy nie oznajmi światu, że potrzebuje zmiany pieluchy lub kolejnego jedzenia. Nic bardziej mylnego – człowiek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskości!

Masaż jest najbardziej naturalnym i najprostszym sposobem nawiązania relacji, kontaktu wzrokowego oraz stymulacji dotykowej. Dzieci często przytulane, masowane i dotykane są spokojniejsze, czują się bezpieczniej, lepiej śpią i mniej płaczą. Czują miłość rodziców, a to z kolei sprawia, że żyją w warunkach optymalnych dla wzrostu i rozwoju.

Niektóre korzyści płynące z regularnego masowania dziecka:

– nawiązanie i budowanie więzi rodzica z dzieckiem

– nauka komunikacji i odczytywania sygnałów wysyłanych przez dziecko

– sposób na spędzanie wspólnego czasu od pierwszych dni życia

– budowanie poczucia bezpieczeństwa i czucia ciała przez dziecko

– spokojniejszy i dłuższy sen malucha

– ulga w problemach ze strony układu pokarmowego i neuroendokrynnego (np. kolki, zaparcia, gazy)

– pozytywny wpływ na pracę układu oddechowego, krwionośnego i odpornościowego

– stymulacja laktacji

Pierwsze dni po przyjściu na świat są dla dziecka momentem adaptacji do nowych warunków życia. Może być nadwrażliwe albo może nie lubić leżeć bez ubrania, niemniej jednak dotykać, przytulać a nawet wprowadzać pierwsze ruchy masażu powinnaś zacząć tuż po porodzie. Po pierwszych próbach, warto spotkać się z Instruktorem Masażu Shantala, który przeprowadzi Ciebie i Twoje dziecko przez cały cykl ruchów na każdej części ciała. Zapoznasz się ze wskazaniami, przeciwwskazaniami, warunkami wykonywania masażu oraz możliwymi rekcjami dziecka, tak żeby spotkania z masażem były dla Was bezpieczne i przyjemne. Zawsze rozmawiamy również o rozwoju dziecka i możliwościach jego wspierania, a także zasadach prawidłowej pielęgnacji z punktu widzenia fizjoterapeuty.

Pamiętaj, że każde dziecko potrzebuje stymulacji dotykowej, nawet jeśli spokojnie śpi między karmieniami w swoim łóżeczku.