Masaż? Także dla niemowląt!

Masaz-ShantalaKorzystając z dotyku, dziecko po porodzie poznaje swoją mamę. Jednakże bodźce tego rodzaju odbiera już od 6 tygodnia życia płodowego. O zmysł dotyku należy dbać niemniej niż o wzrok i słuch. Na świecie znany od lat 70-tych, pochodzący z Indii ale najbardziej popularny w Holandii masaż Shantala jest idealnym narzędziem pracy z dziecięcym zmysłem dotyku. Jest on rozpowszechniany także w Polsce. Dziecko można masować już od pierwszych godzin po porodzie. Niektóre matki intuicyjnie głaszczą potomka, przytulają go, dając mu ciepło, którego potrzebuje.


Okres noworodkowy, to czas w którym dziecko adaptuje się do świata zewnętrznego, dlatego dostarczanie mu zbyt dużej ilości nowych bodźców może być dla niego sporą rewolucją. Warto zacząć masować dziecko wcześnie, rozpoczynając od kilkuminutowych sesji, stopniowo zwiększając czas do około 20-30 minut. Zaleca się przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim, w pomieszczeniu do masażu powinno być ciepło i cicho. Za tło może służyć spokojna muzyka, relaksująca dziecko. Środkiem poślizgowym najlepszym do masażu jest naturalny olej np. kokosowy. Stosowanie masażu Shantala niesie ze sobą korzyści dla dziecka. Wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego oraz krążenia. Ponadto jest nieocenionym narzędziem dla rodzica do budowania relacji. Jest to szczególnie ważne dla kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej, ale też ojców, którzy nie czują się pewnie w opiece nad dzieckiem. Ze względu na fakt, że potomek szybko się przyzwyczaja i przywiązuje, zalecane jest, aby masaż prowadzili tylko rodzice. Nie mniej ważny jest fakt, że podczas masażu uczy się on, jak wygląda dotyk przepełniony miłością, co w przyszłości korzystnie wypłynie na jego relacje seksualne. U obu osób (masującej i masowanej) wydziela się oksytocyna, będąca hormonem szczęścia i relaksu. Nie dość, że pomaga się odprężyć, to również pobudza laktację u mamy.

Masaż jest bezpieczny i delikatny, jednak istnieją przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę i poradzić się lekarza przed przystąpieniem do działania. Należą do nich choroba nowotworowa, choroby układu krążenia, epilepsja czy dysplazja stawów biodrowych. Wtedy rezygnujemy z potencjalnie szkodliwych ruchów. Nie oznacza to jednak, że w niektórych przypadkach nie można wykonać masażu, mimo przeciwwskazania. Należy pamiętać również, że nie wykonujemy go na dziecku, które się sprzeciwia, nie chce, ucieka. Dotyczy to głównie starszych dzieci, które rozpoczynają przygodę z masowaniem. To dziecko powinno dać przyzwolenie na dotyk. W końcu powinien on kojarzyć mu się z miłością. Przeciwwskazane jest również masowanie tuż po jedzeniu. Najlepiej odczekać około godzinę. Nie należy próbować także trzy dni po szczepieniu oraz w dzień, kiedy dziecko nie zachowuje się w sposób dla siebie naturalny, marudzi, jest płaczliwe. Te objawy mogą oznaczać początek rozwijającej się infekcji, którą masaż mógłby nasilić.

Technika wykonania masażu jest prosta. Opiera się głównie na powolnych głaskaniach, dlatego też mogą go wykonywać osoby niezwiązane zawodowo z tematem. Warunkiem koniecznym do przystąpienia do samodzielnego masowania dziecka jest odbycie szkolenia składającego się z czterech spotkań z instruktorem w odstępie około tygodnia. Na każdym z nich rodzic uczy się masować kolejną część ciała dziecka, po to by po skończonym szkoleniu mieć wiedzę i umiejętności niezbędne do bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw masażu Shantala. Anna Jakóbik Artykuł został opublikowany na stronie http://www.zdrowemaluchy.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s