W czym nosić dziecko?

5495539-matka-z-dzieckiem-w-chuscie-900-726Nosidełka stają się niezbędnym elementem dziecięcej wyprawki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, dlatego rodzice mogą czuć się zagubieni podczas poszukiwań w sklepach. A można się łatwo pomylić!

Nieodpowiednie noszenie dziecka może wpłynąć negatywnie na jego rozwój zwłaszcza, jeśli zakupiony produkt jest używany niezgodnie z jego przeznaczeniem lub za wcześnie w stosunku do wieku dziecka. Bez względu na posiadany rodzaj nosidła, pamiętajmy, aby unikać trzymania dziecka w pozycji pionowej zanim zacznie samodzielnie siedzieć. Maluchy nie są przystosowane do przyjmowania tak dużych obciążeń, nie kontrolują pozycji tułowia i nie mają dobrze wykształconych reakcji równoważnych. Warto poradzić się u pediatry lub fizjoterapeuty szczególnie, gdy podejrzewamy u dziecka asymetrię ciała, a koniecznie, kiedy u potomka pojawiają się zaburzenia napięcia mięśni, refluks żołądkowo-przełykowy lub silne ulewania.

Zacznijmy od nosidełek typu „przodem do świata”, w których dziecko jest ułożone pleckami do brzucha rodzica. Na pierwszy rzut oka, pomysł jest atrakcyjny – maluch ogląda otoczenie, jednocześnie będąc blisko mamy czy taty. Powinniśmy jednak unikać takiego sposobu noszenia. Dlaczego?

Po pierwsze otoczenie dla małego dziecka jest bardzo interesujące, ale nadmiar bodźców może szkodzić. O ile jeszcze w lesie można pokusić się o pokazanie przyrody, o tyle w głośnych miejscach np. w galerii handlowej, do dziecka docierają szybko zmieniające się obrazy, światła i muzyka, przez co może czuć dezorientację i niepokój. Maluch nie jest w stanie przyswoić tylu bodźców na raz.

Kolejnym problemem jest nienaturalna pozycja naszej pociechy podczas noszenia. Zacznijmy od kręgosłupa, w którym krzywizny wykształcone są w momencie osiągnięcia pozycji pionowej i stawiania pierwszych kroków najczęściej około 14 miesiąca życia (podlega on oczywiście modyfikacjom nawet do 18 roku życia). Dziecko rodzi się z kręgosłupem w kształcie litery C, dlatego też początkowo zaleca się utrzymywanie malucha w pozycji tzw. fasolki. Kiedy pociecha jest w stanie udźwignąć stabilnie głowę np. w leżeniu na brzuchu (około 3 – 4 miesiąca) wykształca się lordoza szyjna, po osiągnięciu pozycji stabilnego siadu ukształtowana jest kifoza piersiowa a między 9 a 12 miesiącem lordoza lędźwiowa.

Układanie dziecka niezgodnie z tempem rozwoju może wpłynąć na utrwalenie nieprawidłowej pozycji ciała. Dlatego też nienaturalne wygięcie plecków w nosidełku „przodem do świata” może być istotnym czynnikiem ryzyka wykształcenia się wad postawy ciała. Ponadto nosidełka te nie zapewniają prawidłowego ułożenia stawów biodrowych w pozycji zgięciowo – odwiedzeniowej, która jest pozycją zapewniającą najlepszy rozwój stawów biodrowych, a nogi zwisają swobodnie obciążając dodatkowo okolice krocza i powodując ustawienie miednicy w przodopochyleniu. Ostatnim, ale nie mniej ważnym argumentem przeciw, jest brak podparcia głowy i karku oraz niemożliwość szybkiego reagowania na zmiany nastroju dziecka, co wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa u rodziców i pociechy.

W czym nosić dziecko?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest chusta. Zapewnia ona bliskość rodzica i możliwość ułożenia dziecka zależnie od jego wieku. Różnorodność chust i wiązań daje możliwość wybrania najlepszego rozwiązania dla nas i dziecka, już od pierwszych dni życia (nawet jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie!). Należy pamiętać o tym, że niezależnie od sposobu noszenia (na rękach, czy w chuście) zawsze musimy dbać o symetrię ułożenia dziecka, a w momentach kiedy nie jest noszone zapewnić mu swobodę ruchów i możliwość harmonijnego rozwoju. Nie mniej istotne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi tego przyrządu do noszenia i nauka prawidłowego wiązania.

Niezależnie od preferowanego rozwiązania należy mieć na uwadze w pierwszej kolejności zdrowie naszego dziecka. Zadbajmy o jego prawidłowy rozwój już od pierwszych dni życia, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko rozwoju wad postawy ciała.

Anna Jakóbik

Artykuł został opublikowany na portalu zdrowemaluchy.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s