Z kręgosłupem za pan brat!

Seabrook-Texas-Chiropractor-18Kręgosłup jest strukturą kostną, o którą należy dbać od urodzenia. Od pierwszych dni życia na rodzicach spoczywa obowiązek prawidłowej pielęgnacji dziecka, odpowiedniego noszenia, ubierania, przewijania oraz pionizacji dopiero w momencie, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Wydawałoby się, że kręgosłup jest „twardy” i stabilny. W rzeczywistości jest jednak dość wrażliwy i podatny na nieprawidłowe nawyki. Co zrobić, by służył w dobrym stanie jak najdłużej?

 1. To, w jaki sposób się odżywiasz wpływa na wszystkie układy Twojego organizmu, również na układ kostny. Dostarczaj organizmowi codziennie dużą dawkę warzyw i owoców oraz nabiału szczególnie ważnego dla kręgosłupa ze względu na dużą zawartość wapnia. Duże znaczenie ma również odpowiednia waga. Jeśli Twój wskaźnik BMI będzie zbyt wysoki, zwiększysz ryzyko zapadalności na choroby cywilizacyjne oraz narazisz swój kręgosłup na większe obciążenia powodujące szybsze zużywanie się dysków.
 2. Jesteś korpoludkiem? Może pracujesz w biurze lub w Urzędzie Miasta? Spędzasz zatem dużo czasu siedząc przy biurku lub przy komputerze. W związku z tym, że większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, zadbaj o odpowiedni sprzęt – istotna jest wysokość biurka i krzesła. Kąt między tułowiem a udami oraz ramionami a przedramionami powinien wynosić 90 stopni. Stopy powinny być oparte o podłogę lub podnóżek. Polecam wyprofilowane krzesło obrotowe – powinno być lekko wklęsłe na wysokości odcinka piersiowego oraz wypukłe w dolnej części pleców. W celu „stworzenia” wypukłości możesz posłużyć się specjalnym wałkiem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy masz lub miałeś problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.
 3. Jeśli pracujesz przy komputerze zadbaj o prawidłowe ustawienie monitora-powinien znajdować się na wysokości Twoich oczu i na wprost. Skręcanie głowy w jedną stronę przez osiem godzin to wątpliwa przyjemność dla kręgosłupa szyjnego. Staraj się mieć przez cały czas lekko wciągnięty brzuch i wyprostowane plecy. Nie oznacza to, że powinieneś mieć łopatki ściągnięte do granic możliwości. Kształt pleców powinien być naturalny, tak aby zostały zachowane fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Ponadto rób fizjologiczne przerwy w pracy na małą aktywność – mogą to być krążenia ramionami, głową albo po prostu krótki spacer po korytarzu. Jeśli dużo stoisz, obciążaj obie nogi równomiernie.
 4. Dobierz odpowiedni materac. Powinien być średnio twardy, dopasowujący się do kształtu ciała. Prawidłowa pozycja do spania to leżenie na boku z poduszką między kolanami. W takim ułożeniu, kręgosłup się nie wygina, co jest szczególnie ważne u osób mających problem z odc. lędźwiowym. Nie bez znaczenia jest poduszka, po takową najlepiej udać się do sklepu ortopedycznego i zapytać specjalisty.
 5. Unikaj typowych błędów. Wiele problemów z kręgosłupem rozpoczyna się po przeprowadzce lub wiosennym przemeblowaniu mieszkania. Jeśli musisz zmienić położenie ciężkiego przedmiotu, staraj się go przesunąć, jeśli nie możesz dźwigaj najpierw się schylając tak, aby większość pracy wykonały Twoje nogi, a nie plecy. Kobiety nie powinny jednorazowo nosić więcej niż 20kg.
 6. Zadbaj o praktyczne rozwiązania w swoim domu. Pamiętaj o blatach w kuchni i zlewozmywaku – powinny znajdować się na wysokości ok8cm poniżej linii łokcia. Odkurzacz powinien mieć dopasowaną rurę do wzrostu, a prasować polecam na siedząco. Zakupy najlepiej wozić samochodem lub wózkiem, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zainwestuj w plecak lub ostatecznie noś ciężkie sprawunki w obu rękach jednocześnie (unikniesz wygięcia kręgosłupa w jedną stronę).
 7. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, że w dużej mierze od Ciebie zależy to jaką postawę będzie miało Twoje dziecko. Staraj się dawać mu dobry przykład uprawiając rekreacyjnie jakiś sport, spędzajcie czas aktywnie, by nie doprowadzić do nawykowej nieprawidłowej postawy u dziecka. Zadbaj o prawidłowy, usztywniany plecak i odpowiednio przystosowane miejsce do odrabiania lekcji po szkole.
 8. Nie bądź sezonowym atletą. Jeśli Twój tryb życia jest związany głównie z siedzeniem w pracy i po pracy np. przed telewizorem, nie staraj się tydzień przed urlopem odzyskać sylwetki kulturysty. Każdy wysiłek wymaga wcześniejszego przygotowania – rozgrzewki, ale także spokojnego wprowadzania w coraz większe obciążenia treningowe. Nie rzucaj się więc na siłowni na sztangę o wadze stu kilogramów, jeśli nie jesteś pewien, że jesteś do tego dobrze przygotowany.
 9. Zadbaj o wygodnie obuwie. Jeśli jesteś kobietą i lubisz obcasy, staraj się nosić takie, które nie przekraczają 3cm wysokości. Wyższe, zwłaszcza szpilki, zakładaj na wielkie wyjście.
 10. Jeśli jeździsz dużo samochodem, nie możesz zapomnieć o przygotowaniu fotela do jazdy. Głowa powinna opierać się o zagłówek, a plecy „trzymać pion”. Pośladki wsuwaj zawsze najbliżej oparcia fotela, a jeśli jeździsz w długie trasy nie zapominaj o wyprofilowaniu okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (może to być mała poduszka). W trakcie jazdy rób przerwy na małe spacery czy kilka skłonów. Wchodząc do samochodu, najpierw siadaj na fotel, później wsuń nogi do kabiny.
 11. Ostatnia i najważniejsza zasada: ruch! To najlepsza profilaktyka i lekarstwo dla naszego kręgosłupa. Odpowiednio prowadzona aktywność nie tylko sprawi Ci przyjemność i poprawi samopoczucie, ale również zapewni zdrowie całego ciała!

Anna Jakóbik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s