Z drogi, rodzę!

pordW trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza pierwszej, kobieta coraz częściej zastanawia się jak będzie wyglądał jej poród. Czy poradzę sobie z bólem? Jak długo będę rodzić? Czy wszystko będzie w porządku? To tylko przykładowe pytania które zadaje sobie przyszła mama. Szkoły rodzenia i niektóre ośrodki fitness posiadają bogatą ofertę ćwiczeń i sposobów na przygotowanie się do tego ważnego dnia (lub nocy 🙂 ). Co w przypadku, kiedy nie zdecydujemy się na uczestnictwo w takich zajęciach? Czy oznacza to, że będzie nam trudniej urodzić dziecko? Czy ból porodowy będzie bardziej odczuwany?

Jeśli z jakichś powodów nie ćwiczyłaś w ciąży ani nie uczestniczyłaś w zajęciach w szkole rodzenia, nie wpadaj w panikę. Na szczęście znamy wiele technik zmniejszenia bólu porodowego, które możesz wykorzystać. Ból porodowy jest idealnym przykładem na to, że odczucia mogą mieć dwie komponenty. Pierwsza z nich to faktyczny poziom bodźców bólowych (siłę skurczu możemy zaobserwować podczas ktg) oraz druga – subiektywne odczucie każdej kobiety. Zależy ono od wielu czynników min. indywidualnego progu bólowego, stopnia zaawansowania porodu czy rozciągnięcia tkanek w obrębie dna miednicy. Nie bez znaczenia jest również pozycja rodzącej, ale przede wszystkim pozytywne nastawienie i mobilizacja. Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na postęp porodu, jego długość i odczuwanie bodźców bólowych. W związku z powyższym dla jednej kobiety ból porodowy jest tylko przykrym wspomnieniem, dla innej to koszmar, o którym będzie pamiętać do końca życia.

Co zrobić, żeby sobie ulżyć? Możesz zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe.  Warto pomyśleć o tym wcześniej, po to by umówić się na wizytę z anestezjologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad w kierunku przeciwwskazań do znieczulenia i rozwieje ewentualne wątpliwości. Jeśli wolisz rodzić naturalnie, masz do wyboru wiele innych możliwości złagodzenia bólu. Jednym z nich jest odpowiednia pozycja i ruch w trakcie porodu. Jest to bardzo istotne zarówno w pierwszej jak i drugiej fazie. Grawitacja jest twoim sprzymierzeńcem, a dobór pozycji jest intuicyjny – zależy od Twojej aktywności, samopoczucia i fazy porodu. Możesz i powinnaś zmieniać je dowolnie, tak, abyś czuła się najbardziej komfortowo. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych pozycji wertykalnych:

1. Klęk wykroczny – klęk na jednym kolanie, podczas gdy druga noga jest mocno wysunięta do przodu. Najlepiej przyjąć tą pozycję przy oparciu łóżka lub w obecności partnera, który będzie stabilizował tułów, kiedy będziesz przenosić ciężar ciała do przodu i do tyłu. Zalecana jest na pierwsza fazę porodu, gdyż nasila skurcze i sprzyja prawidłowemu ustawieniu główki dziecka w kanale rodnym. Warto pamiętać o ręczniku lub miękkiej poduszeczce pod kolanem.

2. Przysiad podparty – Nogi szeroko rozstawione, pośladki spoczywają na stopach, a ręce są wysunięte w przód. Możesz kołysać się w przód i w tył. Warto skorzystać z tej pozycji w końcowym okresie pierwszej fazy porodu. Ułatwia rozwieranie się szyjki i schodzeniu główki do kanału rodnego. Modyfikacją tej pozycji jest klęk podparty z ułożeniem kończyn górnych i głowy na piłce. Możesz poruszać się w przód i w tył lub wykonywać krążenia. Kiedy ból porodowy jest bardzo duży warto zejść jeszcze niżej do pozycji klęku podpartego z niskim ułożeniem tułowia. Dzięki tej pozycji i ewentualnym ruchom zmniejszysz dolegliwości bólowe i zwiększysz postęp porodu.

3. Siad na piłce – możesz na niej krążyć biodrami, bujać się w przód i w tył, podskakiwać lub po prostu siedzieć. Wszystkie te czynności zmniejszą dolegliwości bólowe i pomogą szyjce szybciej się rozwierać. Usiądź jak najgłębiej, rozstaw nogi szeroko ze stopami stabilnie ustawionymi na podłodze. Dla pewności pochyl się do przodu i oprzyj łokcie na kolanach. Możesz poprosić o pomoc  partnera, który będzie trzymał Cię za ręce i czuwał nad twoim bezpieczeństwem.

4. Stanie przy ścianie w rozkroku – pozycja z szeroko rozstawionymi kończynami dolnymi. Możesz krążyć biodrami lub oprzeć głowę o ramiona spoczywające na ścianie. Dobrą opcją jest oparcie się o partnera, który w tym czasie jest w stanie wykonać delikatny masaż okolicy lędźwiowej.

We wszystkich powyższych pozycjach powinnaś ruch zsynchronizować z oddechem. Zadbaj o to, by nie był on szybki i płytki. Powinnaś wykonywać go torem przeponowym. Będzie on prawidłowy wtedy, kiedy brzuch wraz w wdechem będzie się powiększał, a z wydechem malał. Wykonuj wdech przez 2 sekundy nosem, wydech przez 3 sekundy ustami ustawionymi w dzióbek. Rytm oddechu powinien być powolny i spokojny.

W drugiej fazie porodu, kiedy zaczynasz odczuwać napieranie główki dziecka na krocze musisz zmobilizować wszystkie siły po to, by urodzić malca jak najszybciej. Wiele kobiet w tej fazie łapie “drugi oddech” i odczuwa mniejszą bolesność, dzięki czemu poród wielkimi krokami zbliża się do końca. Pamiętaj, aby współpracować z położną, która będzie Ci udzielała wskazówek i wesprze w tym decydującym momencie. W tej fazie również możesz przyjmować pozycje ułatwiające parcie.

1. Pozycja kuczna – najbardziej sprzyja postępowi porodu – skraca i rozszerza kanał rodny ułatwiając przejście główki dziecka. Możesz kucać przy drabinkach, przy łóżku lub, kiedy nie ma innych warunków, na łóżku przy asekuracji partnera lub położnej.

2. Klęk podparty – pozycja zmniejszająca nacisk na krocze, dzięki czemu, jeśli Ci na tym zależy, możesz uniknąć jego nacięcia lub pęknięcia.

3. Pozycja siedząca  na łóżku porodowym – wybierana najczęściej wtedy kiedy kobieta jest zmęczona długim porodem. Plecy powinny być podparte, tak aby znajdowały się najbardziej pionowo. Koniecznie kolana powinny być poniżej stóp, aby uniknąć kierowania sie kanału rodnego ku górze.

W trakcie porodu nie ma czasu na kalkulacje. Należy działać intuicyjnie i zaufać położnej, która w tym trudnym czasie powinna przejąć stery. Poród to jednocześnie normalna czynność fizjologiczna i niezwykły cud. Z odpowiednim przygotowaniem i nastawieniem sprawnie sobie z nim poradzisz!

Anna Jakóbik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s