Red Bull doda Ci…co wiemy o energetykach?

10518223.cmsMasz za sobą nieprzespaną noc i ciężką imprezę? A może całą noc uczyłeś się do egzaminu? Prawie każdy student sięgnął kiedyś po napój energetyczny traktując go jako niezawodny lek na zmęczenie. Czy możemy bez namysłu i ograniczeń spożywać takie napoje? Oczywiście, że nie! Dlaczego więc wiele młodych osób nie potrafi rozpocząć dnia bez energetyka albo, co gorsza, używa go jako dodatek do alkoholu?

Dr Doner z Uniwersytetu Bonn w Niemczech ostrzega, że do tej pory nie poznaliśmy wszystkich skutków ubocznych długotrwałego stosowania napojów energetycznych. Na pewno wiemy, że znajdują się w nich dawki kofeiny i tauryny trzykrotnie większe niż w innych napojach typu cola czy kawa. Efektem ich spożycia jest kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach drgawki i śmierć. Jak wynika z badań, najczęstszymi konsumentami są osoby młode w wieku od 18 do 39 lat.

Aktualnie prowadzone są badania nad wpływem energetyków na czynność serca, która jest obrazowana rezonansem magnetycznym. W badaniu wzięło udział piętnastu mężczyzn i trzy kobiety, których średni wiek wynosi 27,1 lat. Rezonans magnetyczny wykonano przed i godzinę po spożyciu napoju z zawartością 400mg/100ml tauryny i 32mg/100ml kofeiny. Badania pokazały wzrost obciążenia szczytowego i maksymalnej prędkości skurczowej w lewej komorze serca. Jak wiemy, lewa komora serca pompuje natlenowaną krew do aorty i następie do wszystkich komórek organizmu. Choć badacze zaobserwowali tę dużą zmianę w pracy mięśnia sercowego, nie są w stanie przewidzieć w jaki sposób energetyki wpływają na życie codziennie czy wyniki sportowe. Potwierdzono jednak, że napoje wpływają na akcję serca w sposób krótkoterminowy. Do tej pory nie opublikowano żadnych badań sprawdzających wpływ długoterminowego spożywania energetyków na pracę serca. W związku z powyższym lekarze odradzają stosowania tego typu wspomagaczy przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby starsze. Nie można również przewidzieć reakcji serca osób mających problemy sercowo – naczyniowe. Oprócz, wydawałoby się, negatywnego wpływu na serce, napoje energetyczne są silnie uzależniające. W Stanach Zjednoczonych od 2007 roku dwukrotnie wzrosła ilość osób leczonych z powodu tego uzależnienia.

Nadal zbyt mało wiemy o napojach energetycznych. Tylko ten jeden fakt powinien skłaniać do daleko idącej ostrożności w sięganiu po takie specyfiki. Może lepiej zostać przy małej czarnej lub herbacie z guaraną?

Anna Jakóbik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s